MARKA TESCİLİ

Marka Nedir?

Marka Tescilinde önemli Hususlar


"Marka ; Bir işletmenin mal veya hizmetini diğer işletmenin mal veya hizmetinden ayıran her türlü işarete marka denir. Marka haklarının belirli bir süre başvuru yapan kişi üzerine tesis edilmesi işlemine de marka tescil denir."

Kişilerin isimleri, sloganlar, şekiller, sayılar ve her türlü işaret marka tesciline konu olabilir.

Marka ile ilgili en önemli kriter, kullanılan işaretin benzer ürün ya da hizmetlerden farklılaşmayı sağlayan “Ayırt Edici Özelliği”nin bulunması gerekliliğidir.

Tescilli Marka normal bir mal ya da hizmet gibi alınabilir ve satılabilir hatta miras bırakılabilir. Ama en önemlisi ürün ve hizmetlerin sunulmasında tanıtılmasında güven içinde kullanılabilir.

Marka Tescil İşlem Süreci


Online Başvuru: Bu sayfadan yapılan başvuru işlemi ve ödeme tamamlanmasıdır. Süreci 5 dakikada tamamlanabilir.

Belgeleri Hazırlama ve Gönderme: Gerekli belgelerin imzalaanarak tarafımıza iletilmesidir. Noter onayı vb. süreç gerektirmediğinden ortalama 1 saatde tamamlanabilir evraklardır.

Belge Kontrol ve Onay: Gönderdiğini belgeler tarafımızdan kontrol edilerek 2-3 saat içerisinde onaylanır ve başvurunuz tamamlanmış olur. Belge onay süreci tamamlandıgında .com.tr alan adı başvurusu yapılarak kullanıma açılabilir, bu süreçte marka değerlendirme ve onay sürecine girer marka onaylanmasa dahi .com.tr alan adını kullanım hakkını almış olursunuz. Marka onay işlemi ortalama 5-12 ay sürebilir, bu süreç tamamlanır, marka onaylanırsa 795 TL ödiyerek marka üzerinde sahiplik kazanabiliyoresunuz, onaylanmasa dahi .com.tr alan adını kullanıma devam edebilirsiniz. TR alan adı yönetmeliğine göre 2 yıl kullanılan alan adlarında sahiplik kazanırsınız. Bu süreçte .com.tr kapatılmasına dair bir itiraz veya uyarı gelir ise yeni bir marka başvurusu yapılarak alan adı yeniden alanabilir.

Marka Kabul ve İtiraz Süreci: Marka araştırma, itiraz değerlendirme ve yapılan uzun incelemeler sonucu tam olarak onaylanır, bu süreç 5-12 ay sürebilir.

Ödeme ve Onay: Bu süreçte markanın tescilinin tamamlanması için 795 TL ücret ödenmelidir. Ödeme yapılmazsa marka başvurusu iptal edilir.

Tescil Belgisi Alımı: Ödemeden sonra düzenlenen marka tescil belgesi size kargo yolu ile iletilir. Bu süreçten sonra marka üzerinde 10 Yıl kullanım hakkı kazanırsınız.

Marka Süre Uzatma: Tescilinden 10 yıl sonra süresi biten markalar 960 TL ödeme yapılarak süresi 10 yıl daha uzatılarak koruma devam ettirilebilir.

Bireysel Başvurular için


* Vekalet(Sadece Başvuru - Başvuru+Tescil) doldurularak imzalanmalı.

(Noter onayı gerekmez, vekalette yer alan adres ikametgah adresiniz ile

aynı olmalıdır)

* Kimlik fotokopisi (arkalı-önlü),

* Hizmet sözleşmesi doldurularak kaşelenip imzalanmalı,

Belgeleri marka@bilisimhosting.net.tr mail adresine gönderebilirsiniz.

Online evrak gönderiminde işlemler daha hızlı sonuçlanmaktadır.

Kurumsal Başvurular için


* Vekalet(Sadece Başvuru - Başvuru+Tescil) doldurularak kaşelenip imzalanmalı, (Noter onayı gerekmez)

* Şirket yetkilisi imza sirküsü,

* Hizmet sözleşmesi doldurularak kaşelenip imzalanmalı,

Belgeleri marka@bilisimhosting.net.tr mail adresine gönderebilirsiniz.

Online evrak gönderiminde işlemler daha hızlı sonuçlanmaktadır.

Yukarıdaki Fiyatlar Güncel Fiyatlardır.Sürekli güncellemeler yapılmaktadır.

Başvuru Belgelerini Destek Merkezinden veya marka@bilisimhosting.net.tr adresinden isteyebilirsiniz.


Powered by WHMCompleteSolution

KAPAT BİZ SİZİ ARAYALIM?